for. asus.com

Laptopy gamingowe

Laptopy gamingowe to wydajne maszyny, których pojawienie się na rynku możliwe było dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi technologii informatycznych. Niesamowity wzrost wydajności podzespołów połączony z ich niewielkim rozmiarem umożliwił powstawanie coraz bardziej wydajnych komputerów przenośnych.

Laptopy gamingowe to wydajne maszyny, których pojawienie się na rynku możliwe było dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi technologii informatycznych

for. asus.com

Laptopy gamingowe to określenie komputerów będących w ścisłej czołówce wydajności. Mocniejsze od nich są tylko ekstremalnie wydajne stacje robocze, ale powstają one w innym celu. Komputery przenośne budowane z myślą o graczach komputerowych powstają w innym celu, niż klasyczne laptopy. Komputery przenośne niezależnie od segmentu mają przede wszystkim być mobilne. Temu celowi podporządkowane jest praktycznie wszystko w ich konstrukcji. Laptopy są lekkie, wytrzymałe a energooszczędność zainstalowanych podzespołów pozwala na wielogodzinną pracę z dala od zewnętrznych źródeł zasilania. Mają służyć głównie do pracy i utrzymania kontaktu ze światem.

Odbiór poczty, edycja dokumentów, obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym, to typowe zadania stawiane zazwyczaj przed komputerami przenośnymi. Do obsługi takich zadań w zupełności wystarcza zintegrowany z procesorem energooszczędny układ graficzny a cały komputer może pracować na zasilaniu bateryjnym przez wiele długi godzin. Laptopy gamingowe są budowane według zupełnie innych wytycznych (szczegóły: http://laptopygamingowe.pl/laptopy-gamingowe-na-co-pozwalaja-i-jak-wybrac/). Najważniejszym celem ich powstawiania jest jak najwyższa wydajność w najnowszych grach komputerowych. Mierzy się ją i wyraża za pomocą jednostki FPS, czyli liczby klatek generowanych przez komputer w ciągu sekundy.

Przyjmuje się, że dolnym progiem grywalności jest wartość 25 fps. Wszystkie wartości powyżej tego progu to wzrost płynności rozgrywki, wartości poniżej to odczuwalne przez gracza klatkowanie animacji. Równie istotną jak ilość klatek na sekundę jest szczegółowość grafiki i jej rozdzielczość. Nowoczesne przenośne komputery gamingowe są w stanie generować przyzwoitą ilość klatek w najbardziej drobiazgowych nastawieniach (very high lub ultra) oraz przy rozdzielczości przynajmniej 1920×1080 (Full HD). Karta graficzna zdolna do takich osiągnięć z definicji nie może być kartą ani lekką ani energooszczędną. Dodatkowo jej praca generuje duże ilości ciepła które musi być odprowadzone na zewnątrz obudowy. W laptopach dla graczy często stosowanym rozwiązaniem jest podwójny układ chłodzenia dodatkowo zwiększający wagę zestawu.

W ekstremalnej propozycji Asus ROG GX700 twórcy przewidzieli zewnętrzny układ chłodzenia wykorzystujący ciecz. Komputer  ważący ponad 5 kilogramów nie jest rzadkością wśród konstrukcji przeznaczonych dla graczy. Mobilne komputery dla graczy przeważnie umożliwiają wielogodzinną pracę na zasilaniu akumulatorowym, jednak w takim trybie przeważnie grafika obsługiwana jest przez zintegrowany układ graficzny. Uruchomienie potężnej karty graficznej praktycznie wyłącza mobilność zestawu. Poza obrazem ważnym elementem rozrywki, jakiej dostarczają gry komputerowe jest dźwięk. Z tego też powodu laptopy dla graczy wyposażone są w wysokiej jakości głośniki.